Amatorskie biegi narciarskie - sposób na dobrą kondycję i rozrywkę

Biegi narciarskie są Twoją pasją i nie możesz doczekać się zimy? Niekoniecznie musisz mieszkać w Norwegii, by docenić piękno wielokilometrowych, naturalnych tras, które w okresie zimowym najłatwiej pokonać na nartach. Poznaj zawody narciarskie zarezerwowane dla amatorów i odpowiednio przygotuj się do przywitania sezonu.

Biegi płaskie dla każdego

Choć dziś kojarzymy biegi narciarskie głównie z popularną, zimową dyscypliną sportową, tak naprawdę jest to forma rekreacji prawie dla każdego, kto przebywa w zaśnieżonej okolicy. Dla Skandynawów przemieszczanie się z nartami na nogach jest równie naturalne, co dla nas pokonywanie ulic na rowerze lub samochodem. Jeśli mieszkasz w naturalnym otoczeniu, szczególnie na południu Polski, a Twoją okolicę zasypie śnieg – biegi narciarskie mogą okazać się najciekawszą formą spędzania wolnego czasu. To coś jak jogging lub nordic walking, a jedyne, czego potrzebujesz, to sprawdzone narty i wygodne buty.

Sprawdź również:  Fakty sportowe, które musi znać każdy fan sportu

Zawody dla amatorów

Jeśli biegasz na nartach od dłuższego czasu, warto sprawdzić się w bezpośredniej konkurencji z innymi pasjonatami białego sportu. W Polsce istnieje już całkiem sporo zawodów organizowanych z myślą o hobbystach narciarstwa. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Red Bull Bieg Zbójników;
  • Puchar Kościeliska;
  • Bieg Jaćwingów;
  • Bieg Podhalański;
  • Bieg Piastów;
  • Ultrabiel.

Najczęściej tego typu zawody mają nieograniczoną liczbę miejsc i są otwarte dla każdego, kto lubi biegać na nartach i jest gotowy na pokonanie tras 5-, 10- i 15-kilometrowych. Esencją poszczególnych biegów nie jest rywalizacja, a sam fakt wystartowania i sprawdzenia swoich możliwości. Dla każdego zawody mogą okazać się udane – na przykład jeśli uda się pobić osobisty rekord. Amatorskie zawody są całkowicie otwarte. Startują w nich już nastolatkowie (pod opieką lub za zgodą rodziców), a także seniorzy. Organizatorzy bardzo chętnie chwalą się wiekiem swoich rekordzistów, dlatego jeśli jesteś dziarskim emerytem, który nadal biega na nartach, możesz zostać prawdziwą gwiazdą maratonu.

Sprawdź również:  Identyfikacja wizualna firmy - jak zbudować rozpoznawalną markę

Jak wziąć udział w zawodach

Najlepiej zacząć od zlokalizowania zawodów w najbliższej okolicy i w dogodnym terminie. Portale zrzeszające amatorów biegów narciarskich na bieżąco informują o zbliżających się zawodach. Sprawdź proponowaną trasę przebiegu, oceń odległości, przeczytaj regulamin. Ile wynosi opłata startowa? Czytelna informacja na ten temat świadczy o profesjonalizmie organizatorów. Często zawody są organizowane w kilku kategoriach. Podziału dokonuje się ze względu na płeć, wiek i dystans. Dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie, rywalizując na równym, sprawiedliwym poziomie.

Jak przygotować się do zawodów? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Trenuj na trasie identycznej lub podobnej do tej, na której odbędą się zawody.
  • Przygotuj się pod kątem określonego dystansu – inne tempo utrzymuje się podczas wyścigu na 5 kilometrów, inaczej rozkłada się energię w 20-kilometrowym maratonie.
  • Wprowadź regularność do treningu. Ćwicz nie tylko same biegi, ale również gimnastykę ogólnorozwojową. Im bliżej zawodów, tym bardziej koncentruj się na dolnych partiach – udach, łydkach, kolanach, stopach. Nie doprowadź jednak do niezdrowego i kontuzjogennego przetrenowania.
  • Cierpliwie bij własne rekordy, jednak pamiętaj, że raczej nie zajmiesz pierwszego miejsca w debiutanckich zawodach. Nastaw się na rywalizację, ale przede wszystkim skup na wydolności organizmu i automotywacji.
  • Pamiętaj o decydujących szczegółach: wygodnych, termoaktywnych ubraniach, odpowiednio przygotowanych nartach, dopasowanych butach.

Powodzenia!

Sprawdź również:  Statuetki na zamówienie – dlaczego warto?
Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE