Sport od zawsze budzi emocje. Wyniki ulubionych zespołów i zawodników są powodem do radości, smutku, a czasem i złości. Sport to też przedmiot rozmów, nierzadko długich, a i czasem burzliwych. Warto być do nich przygotowanym i znać różne fakty sportowe, którymi zaskoczymy naszych rozmówców.
Fakty sportowe powinien znać każdy, kto chce się określać mianem prawdziwego fana sportu. Ciężko jednak znać je wszystkie. Biorąc pod uwagę liczbę dyscyplin i wieloletnią historię sportu jest to po prostu nie możliwe. W dzisiejszym wpisie pokusiliśmy się jednak o to, żeby zebrać najciekawsze fakty sportowe w jedną, krótką listę. Dla ułatwienia podzieliliśmy je również na kategorie.
Fakty olimpijskie
Kolejne Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się wkrótce w Tokio. Nim zawodnicy wystartują w tym jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, warto zapoznać się z kilkoma faktami, którymi będzie można zabłysnąć podczas wspólnego oglądania zmagań:
Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach.
Pierwszy złoty medal w historii igrzysk zdobył amerykanin – James B. Connolly. Konkurencją, w której okazał się najlepszy był trójskok.
Złote medale wręczane na I Igrzyskach Olimpijskich wcale nie były złote. Zwycięzcy otrzymali medal koloru srebrnego, drudzy brązowego, a zawodnicy z trzeciego miejsca nie otrzymywali medalu wcale.
Na liście krajów-organizatorów igrzysk znajdują się cztery, których nie znajdziemy już na mapie – to Królestwo Grecji (1896 r.), Rzesza Niemiecka (1936 r.), Niemcy Zachodnie (1972 r.) i Związek Radziecki (1980 r.).
Michael Phelps zdobył na letnich igrzyskach olimpijskich 23 złote medale – tyle samo co zajmująca 39 miejsce w klasyfikacji medalowej Jamajka.
Reprezentanci Filipin pojawili się do tej pory na letnich igrzyskach 21 razy. Ani razu nie zdobyli złotego medalu – to rekord.
73 spośród 206 państw, które uczestniczyły w letnich igrzyskach olimpijskich nie ma na swoim koncie żadnego medalu.
Chiny zajmują obecnie 4 miejsce w klasyfikacji medalowej letnich igrzysk. To wysoka pozycja biorąc pod uwagę fakt, że pierwszy medal zdobyli dopiero w 1984 roku w Los Angeles.
Do 1992 roku letnie i zimowe igrzyska olimpijskie organizowane były tego samego roku. Zmianę rozpoczęły Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Lillehammer, które odbyły się w 1994 roku.
339 – tyle wynosi liczba konkurencji, w których mierzyć będą się zawodnicy i zawodniczki podczas tegorocznych zmagań w japońskim Tokio.
Piłka nożna to jeden z naszych “sportów narodowych”. W naszym zestawieniu nie mogło więc zabraknąć porcji sportowych faktów dotyczących tej dyscypliny!
Współczesna piłka nożna wywodzi się z Anglii. To tam, już w 1857 roku pojawił się pierwszy klub piłkarski – Sheffield FC.
Niecałe 50 lat później, w 1903 roku pojawił się pierwszy klub piłkarski założony przez Polaków. Był nim Lwowski Klub Sportowy Lechia Lwów, którego działalność zawieszono w 1939 roku i już nigdy nie odwieszono – z uwagi na fakt, że po II Wojnie Światowej Lwów znalazł się w granicach Związku Radzieckiego.
Polski Związek Piłki Nożnej powstał 20 grudnia 1919 r.
Już w następnym sezonie – 1920 – pod skrzydłami PZPN zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Polski w piłce nożnej. Z uwagi na wojnę polsko-bolszewicką rozgrywek jednak nie dokończono.
Pierwszym Mistrzem Polski w piłce nożnej została krakowska Cracovia. Drużyna zdobyła tytuł nie przegrywając żadnego z 14 spotkań (13 zwycięstw, 1 remis). Królem strzelców został piłkarz drużyny – Józef Kałuża.
Największym stadionem piłkarskim w Polsce jest Stadion Narodowy, który może pomieścić 58 580 widzów.
99 354 osób jest w stanie wejść na Camp Nou – największy stadion piłkarski w Europie znajdujący się w Barcelonie.
Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Zwyciężyła w nich drużyna gospodarzy, drugie miejsce zajęła Argentyna, a brązowe medale powędrowały do reprezentacji Stanów Zjednoczonych.
Brazylia jest jedynym krajem, którego reprezentacja pojawiła się na wszystkich 21 edycjach Mistrzostw Świata.
Brazylijczycy mogą cieszyć się również z największej liczby zdobytych tytułów. Ich zespół zdobył ich aż 5. Reprezentacja Włoch i Niemiec może pochwalić się 4 tytułami. Francja, Urugwaj i Argentyna triumfowały dwukrotnie.
Siatkówka – porcja sportowych faktów
Siatkówka cieszy się w naszym kraju nie mniejszą popularnością, co piłka nożna. Zebraliśmy kilka faktów o tym sporcie, które warto znać.
Do 1998 roku do wygrania seta wystarczyło 15 punktów. Pomimo tego mecze nie trwały wcale krócej – punkty zaliczane były jedynie po własnej zagrywce. Zmianę polegającą na zaliczaniu punktów po każdej akcji – również wyprowadzonej po serwisie przeciwników – wprowadzono po Mistrzostwach Świata w Japonii.
Rekordowa różnica w punktach w wygranym secie naszej narodowej drużyny to aż 17 punktów. Wynikiem 25:8 Polska rozstrzygnęła trzeciego seta w przegranym 2:3 spotkaniu z Iranem w Osace podczas zawodów Pucharu Świata w 2011 roku.
W tym rankingu liderem jest reprezentacja Rosji. Na mistrzostwach świata w 2018 r, w wygranym 3:0 spotkaniu z Tunezją zakończyła seta wynikiem 25:6.
Rekordowo szybka zagrywka należy do reprezentanta Polski – Wilfredo Leona. Podczas jednego ze spotkań jego klubowej drużyny zaserwował piłkę z prędkością 138 km/h.
Do naszego zawodnika należy także inny rekord. W spotkaniu z Serbią rozegranym w ramach Ligi Narodów w 2021 roku, Leon w 4 setach zdobył aż 13 asów serwisowych. Nasz zespół wygrał to spotkanie wynikiem 3:1.
Mistrzostwa Świata w piłkę siatkową mężczyzn rozgrywane są od 1949 roku. Najwięcej zwycięstw ma na swoim koncie reprezentacja ZSRR – 6. Reprezentacja Polski triumfowała trzykrotnie – w 1974, 2014 i 2018 roku.
W 1952 roku o tytuł Mistrza Świata po raz pierwszy zawalczyły kobiety. Na zorganizowanym w ZSRR turnieju triumfowały zawodniczki gospodarzy. Warty odnotowania jest również fakt, że srebrny medal na tej imprezie zdobyły reprezentantki Polski.
Poza srebrnym medalem kobieca reprezentacja ma na swoim koncie jeszcze 2 medale koloru brązowego. Pierwszy z nich zdobyła w 1956, drugi w 1962 roku.
Pierwsze Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej mężczyzn odbyły się w 1929 roku. W tym samym roku zadebiutowały także Mistrzostwa Polski kobiet.
Najwięcej zwycięstw w Mistrzostwach Polski w piłce siatkowej – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – ma na swoim koncie drużyna AZS-AWF Warszawa. Męska sekcja triumfowała 18 razy, żeńska 11.
Inne fakty sportowe, które warto znać
Sport nie kręci się tylko wokół piłki nożnej, siatkówki i igrzysk olimpijskich. Przy tak wielu dyscyplinach niemożliwym jest przyjrzenie się każdej z osobna, dlatego na sam koniec zebraliśmy fakty sportowe z różnych kategorii, które zaciekawią każdego sportowego entuzjastę.
Lekarz James Naismith pracujący jako nauczyciel wychowania fizycznego otrzymał zadanie wymyślenia zajęć dla swoich podopiecznych. 21 grudnia 1891 roku, dwa 9-osobowe zespoły uczniów stanęły naprzeciw siebie w pierwszym w historii meczu koszykówki.
Pierwsze igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku. Od Igrzysk Olimpijskich w 1988 r. (Seul) igrzyska paraolimpijskie odbywają się w tym samym miejscu co wydarzenie dla pełnosprawnych zawodników.
Esther Vergeer wygrała 470 meczów tenisa z rzędu. Holenderka nazywana jest najlepszą zawodniczką tenisa na wózku. Na swoim koncie ma 4 złote medale indywidualne, które zdobyła w ciągu czterech kolejnych paraolimpiad w latach 2000 – 2012 i 3 złote medale w deblu.
Na ostatnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016 r.) polscy reprezentanci zdobyli łącznie 39 medali – 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. Dało nam to 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.
Polska ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo w Grand Prix F1. Zdobył je Robert Kubica – jedyny polski kierowca w zawodach Formuły 1 – na torze w Kanadzie w 2008 roku.
Self-Transcendence 3100 Mile Race to najdłuższy certyfikowany bieg na świecie. Uczestnicy mają do pokonania 3100 mil, czyli ok. 4989 km w ciągu 52 dni.
8 złotych medali olimpijskich zdobyli polscy bokserzy. Medale z igrzysk Olimpijskich przywieźli: Zygmunt Chychła (1952 r.), Kazimierz Paździor (1960 r.), Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej (1964 r.), Jerzy Kulej (1968 r.), Jan Szczepański (1972 r.) i Jerzy Rybicki (1976 r.).
Bolidy F1 rozpędzają się do ok. 360 km/h. To niewiele w porównaniu do prędkości, którą jest w stanie osiągnąć najszybszy produkowany seryjnie samochód – SSC Tuatara. W 2020 roku, na zamkniętym odcinku drogi w okolicach Las Vegas zmierzono mu średnią prędkość wynoszącą 508,5 km/h!
Najdłuższa walka o punkt w tenisie stołowym rozegrała się pomiędzy Alojzym Ehrlichem (Polakiem żydowskiego pochodzenia), a Rumunem – Ferencem Panethem. Podczas spotkania zawodników na Mistrzostwach Świata w Pradze w 1936 r. zajęło im to aż 2 godziny i 15 minut.
W czerwcu 2021 roku odbyły się zawody Financial Modeling World Cup nazywane “Mistrzostwami Świata w Excelu”. Tuż za podium – na 4 miejscu – znalazła się reprezentantka Polski, Gabriela Strój.