Medale okolicznościowe – niebanalne kolekcjonerstwo

Jedni zbierają pocztówki, inni znaczki, ale są też osoby, którym popularne formy kolekcjonowania nie wystarczają. Oryginalnym sposobem na hobby kolekcjonerskie może być zbieranie medali okolicznościowych.

Rozmaite kształty i różnorodne wydarzenia

Medale okolicznościowe mogą stanowić upamiętnienie wielu zróżnicowanych wydarzeń oraz przyjmować różne kształty. Mogą też występować w różnych wersjach kolorystycznych oraz być wykonywane odmiennymi technikami i z różnych materiałów. Dzięki tak ogromnej różnorodności, kolekcjoner medali nigdy nie wyczerpie możliwości rynku i – co za tym idzie – nigdy nie będzie zmuszony zaprzestać powiększania swojej kolekcji z powodu braku nowych wzorów.

Sprawdź również:  Trofea dla dzieci w sezonie zimowym [Przykładowe realizacje]

Chcesz mieć medal – musisz uczestniczyć w wydarzeniu

Ogromną zaletą kolekcjonowania medali jest to, że aby je pozyskać, trzeba uczestniczyć w wydarzeniach, z którymi związana jest ich produkcja. Medal okolicznościowy jest przedmiotem z limitowanej edycji, dostępnym tylko w czasie trwania jakiegoś ważnego wydarzenia. Co prawda, żeby móc kolekcjonować medale sportowe, trzeba brać udział w zawodach i wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, ale przecież istnieje wiele rodzajów medali, które można zdobyć w łatwiejszy sposób. Czasem medale przeznaczone są tylko dla gości honorowych, często jednak w czasie jakiegoś wydarzenia można nabyć pamiątkowy medal – i właśnie z takiej możliwości powinien korzystać kolekcjoner. Najłatwiej jest zdobyć medale jubileuszowe na okrągłe rocznice powstania miejscowości, jednocześnie bawiąc się na organizowanych wówczas koncertach i festynach.

Sprawdź również:  Medale pamiątkowe - naprawdę warto pamiętać!

Prezenty od bliskich na ważne okazje

Ktoś, kto kolekcjonuje medale, bardzo ułatwia swoim bliskim wybór prezentów na różne okazje. Medal na prezent to przecież idealna okazja, by wzbogacić swój zbiór unikatowym, jedynym i niepowtarzalnym odlewanym medalem, stworzonym specjalnie dla nas na przykład z okazji 30 urodzin, czy 10-lecia pracy zawodowej. Takie perełki na pewno zostaną docenione przez każdego hobbystę i znajdą w kolekcji szczególne miejsce. Medale na zamówienie, wykonywane według dokładnie zaprojektowanego wzoru, unikatowe, cieszą się największym powodzeniem wśród kolekcjonerów. Niektórzy poszukują oryginalnych wzorów u osób, które np. pracują w dużym przedsiębiorstwie i otrzymują takie medale w ramach wyróżnienia, a które nie przywiązują uwagi do tego typu pamiątek.

Sprawdź również:  Brelok z grawerem - czy to nadal dobre rozwiązanie?

Przechowywanie kolekcji

Medale okolicznościowe są niezwykle wdzięcznym materiałem do kolekcjonowania, choćby ze względu na to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca i bardzo łatwo można je w ciekawy i estetyczny sposób wyeksponować. Wiele medali, zwłaszcza tych wydawanych na uroczyste okazje, posiada dopasowane etui. Otwarte etui z medalem w środku można umieścić w szklanej gablocie, tworząc w ten sposób piękną wystawę posiadanej kolekcji. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednio dużą wolną przestrzenią na dodatkowy mebel, zawsze możemy przechowywać medale w pudełeczkach w wyznaczonym miejscu w szafie, czy w jakimś kufrze, albo nawet przechowywać je bez opakowań – wtedy zajmują naprawdę niewielką powierzchnię.

Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE