Medale z grawerem - można, ale czy faktycznie warto?

Technologie produkcji medali stale się rozwijają. Dzięki temu dziś organizatorzy wydarzeń mogą sięgnąć po projekty, które kiedyś zarezerwowane były tylko dla tych największych. Pomimo tego, nadal niektórym uczestnikom wręczane są medale wyglądające tak, jakby pochodziły z poprzedniej epoki. 

Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszymi medalami były medale z grawerem – cienkie, lekkie, wykonane z plastiku pokrytego farbą złotego lub innego koloru, a w najlepszym przypadku odlewane. Z wygrawerowanymi podstawowymi informacjami lub naklejką, na której je umieszczono. Wszystkie wyglądające tak samo, niewyróżniające się w żaden zapadający w pamięci sposób.

Dlaczego medale z grawerem lub naklejkami były tak popularne?

Tym, co dyktowało ich wybór była przede wszystkim cena. Produkcja medali na zamówienie była bardzo droga i czasochłonna, dlatego nie każdego organizatora było stać na nie stać. Z pomocą przychodziły więc firmy specjalizujące się w produkcji medali z gotowych, sprowadzanych z krajów azjatyckich podkładów, na których wykonywano grawerowanie lub przyklejano naklejki. Na szczęście, podobnie, jak w innych dziedzinach życia, tak i w medalierstwie z pomocą przyszedł rozwój technologiczny, który sprawił, że dziś medale odlewane na zamówienie są w zasięgu ręki każdego organizatora.

Medale z grawerem – kiedyś i dziś

Wiedząc, jak medale z grawerem wyglądały kiedyś warto zastanowić się, jak wyglądają dziś i co właściwie się w nich zmieniło. Przede wszystkim – zmienił się sposób produkcji. Wspomniany wcześniej rozwój technologiczny nie ominął tego element. Dzisiejsze maszyny do grawerowania charakteryzują się dużą precyzją, dzięki czemu umieszczane na medalach wzory mogą być bardziej wymyślne niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Dziś organizatorzy zdecydowani na medale z grawerem do wyboru mają również o wiele więcej wzorów gotowych podkładów, na których może być nałożony grawerunek. Nie są to już małe kawałki plastiku pokrytego farbą. To coraz częściej solidne odlewy o różnych kształtach i wzorach odpowiadających konkretnym dyscyplinom sportowym, wykonane w technice 2D, czy też 3D. Wydawać by się mogło, że to idealne rozwiązanie, jednak jak w każdym przypadku – również ono ma pewne wady.

Sprawdź również:  Brelok reklamowy – stwórz swój projekt!

Nie wszystko złoto, co się świeci

Wydawać by się mogło, że ewolucja, którą przeszły medale z grawerem w przeciągu tych kilkunastu lat sprawia, że nie warto zastanawiać się nad żadnym innym rozwiązaniem. Niestety, nie do końca jest to prawdą. O tym, o czym nie można zapominać to fakt, że gotowe podkłady, na których umieszczane są grawery produkowane są masowo.

Nie ma tutaj mowy o odpowiedniej personalizacji. Poza indywidualnym grawerem takie medale nie będą wyróżniać się niczym spośród milionów sztuk rozdanych w trakcie innych wydarzeń w kraju i na świecie. Dla organizatorów, którym zależy na tym, żeby medale wręczane uczestnikom były unikalne z pewnością nie jest to rozwiązanie.

Personalizowane medale z grawerem wykonane w odlewni - przykład

Tym, co wydawać by się mogło argumentem jest również cena. Kilka złotych za medal z podstawową personalizacją w postaci graweru lub naklejki na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjną ofertą. Nie każdy jednak wie, że niewiele drożej organizatorzy mogą liczyć na w pełni personalizowane medale odlewane na zamówienie.

Sprawdź również:  Przypinki na zamówienie – przykładowe realizacje

Jeśli nie medale z grawerem, to co?

Wspomniane wcześniej medale odlewane na zamówienie to najlepsza alternatywa dla medali z grawerem wykonanych z gotowych podkładów. Za niewiele więcej w stosunku do tanich medali organizatorzy otrzymują znacznie więcej.

Przede wszystkim, największą przewagą jest tutaj możliwość pełnej personalizacji zamawianego medalu. W tym przypadku wzór tworzony jest od podstaw, zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Może on zawierać nie tylko nazwę wydarzenia, logotypy sponsorów, kontury postaci, czy też płaskorzeźby wykonane w technice 3D, ale też inne elementy, które sprawią, że będzie on o wiele atrakcyjniejszy niż gotowy podkład.

Przechodząc do atrakcyjności warto wspomnieć, że dzisiaj medale to bardzo często wizytówka zawodów, jak i samego organizatora. Coraz częściej zaprojektowane w ciekawy sposób unikalne trofea stanowią dodatkową zachętę do udziału w zawodach. Zwracają także uwagę obserwatorów – w tym mediów – i mogą być dodatkowym atutem w negocjacjach ze sponsorami, których logo może zostać umieszczone na wzorze.

Czy medale na zamówienie można grawerować?

Producenci wiedzą, że bardzo często sam przygotowany na zamówienie wzór nie wystarczy. Są bowiem okazje, które wymagają, żeby na medalu pojawiło się coś więcej. Poza kolorowymi emaliami, elementami wykonanymi w technice 2D lub 3D, ażurami i innymi rzeczami zwiększającymi atrakcyjność wzoru czasami wymagany jest również grawer.

Producenci w swoich ofertach mają również medale z grawerem. Jednak grawerowane informacje są jedynie dodatkowym elementem na przygotowanym na zamówienie wzorze medali sportowych lub okolicznościowych.

Co może być wygrawerowane na medalach?

Odlewane medale z miejscem na grawer - przykład zastosowania rozwiązania

Medale produkowane na zamówienie najważniejsze informacje takie jak: nazwa wydarzenia, data, miejsce, w którym się odbywa i inne wymagane przez organizatorów zawierają w przygotowanym wzorze. Dzięki temu nie ma potrzeby grawerowania ich na gotowym odlewie, a całość wygląda zdecydowanie lepiej.

Tym, co najczęściej znajduje się na grawerowanych medalach są imiona, nazwiska i czasy zawodników, które wykonywane są bezpośrednio po zakończonych zmaganiach sportowych jako usługa dodatkowa dla klientów. Na medalach sportowych zdarza się również grawerować pozycje, dzięki czemu możliwe jest rozróżnienie medali dla czołowych zawodników w przypadkach, w których nie są one zaznaczone odpowiednim kolorem.

Sprawdź również:  Medale polskich skoczków - historia pełna sukcesów

Zupełnie inne informacje grawerowane są na odlewanych medalach okolicznościowych. Organizatorzy wydarzeń, na których są one wręczane dbają o to, żeby były one jak najbardziej prestiżowe, dlatego bardzo często mają ograniczony nakład, który numerowany jest odpowiednim, dopasowanym do wzoru grawerem. Dedykacje, czy też imiona i nazwiska najczęściej grawerowane są natomiast na tabliczkach umieszczanych w etui, w którym wręczane są medale okolicznościowe.

Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE