Monety jubileuszowe – stwórz monety z własnym wzorem!

Monety jubileuszowe – stwórz monety z własnym wzorem

Jubileusze – zwłaszcza te okrągłe i imponujące – warto obchodzić uroczyście. Okazje te w życiu firm i organizacji sprzyjają zacieśnianiu więzi i budowaniu poczucia jedności. Mogą być wykorzystywane także do budowania odpowiedniego wizerunku pokazując, że przedsiębiorstwo poradziło sobie z próbą czasu.

Przyjęcie, bankiet, wyjazd integracyjny, gala lub inne wydarzenie. Sposobów na uczczenie jubileuszu jest wiele. Czasami nie trzeba od razu sięgać po najbardziej okazałe formy obchodzenia okrągłych rocznic. W wielu przypadkach wystarczy skromna uroczystość oraz przemowa zarządu lub właściciela w jej trakcie. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie upominków, które będą upamiętniały wydarzenie. Monety jubileuszowe mogą być miłym gadżetem, który po latach przypomni minioną uroczystość, w której brali udział obdarowani.

Monety jubileuszowe – wartościowa pamiątka

Od zarania dziejów monety kojarzone są z pieniądzem. Choć w przypadku tych, produkowanych okolicznościowo nie można mówić o ich wartości pieniężnej, tak z pewnością nie można odmówić im bycia wartościową pamiątką. Przede wszystkim monety jubileuszowe mają dużą wartość sentymentalną. Produkuje się je na upamiętnienie – nierzadko – okrągłych rocznic robiących wrażenie. 30-lecie działalności firmy, 50-te urodziny czy też 500-lecie istnienia miasta – dla osób, które otrzymają stworzone z tych okazji monety, będą one wartościową pamiątką, a z biegiem lat… mogą nabrać również realnej wartości pieniężnej.

Pamiątkowe żetony wydawane w małych nakładach, coiny upamiętniające ważne jubileusze, monety wypuszczone przez dużą i rozpoznawalną markę wraz z upływem czasu, poza wartością sentymentalną mogą również nabrać wartości kolekcjonerskiej.

By tak się jednak stało, warto zadbać o odpowiedni projekt stworzony od podstaw. Otwiera to szereg możliwości, dzięki którym projekt monet będzie nie tylko dopasowany do okazji, z której jest tworzony, ale też niepowtarzalny i dający szansę na to, że gotowy produkt z biegiem lat stanie się przedmiotem kolekcjonerskim.

Sprawdź również:  Medale z grawerem - można, ale czy faktycznie warto?

Możliwości produkcyjne dla monet

Monety jubileuszowe - przykłady monet stworzonych na zamówienie

Zamawiając monety jubileuszowe  klienci mogą skorzystać z pełnej palety możliwości personalizacji projektu. Co ważne, każdy z nich tworzony jest od podstaw, na zamówienie. Do produkcji nie wykorzystuje się bowiem gotowych, wytwarzanych masowo podkładów.

Elementy, które mogą być wykonane zgodnie z wizją zamawiających są następujące:

Technologia wykonania

Zamawiany monety mogą zostać wykonane na dwa sposoby - odlewane ze stopu cynku i aluminium (ZnAl) metodą odśrodkową oraz wybijane.

Odlewanie monet charakteryzuje się większą elastycznością. Zamawiane projekty mogą być bardziej skomplikowane – m.in. być pokryte emaliami, mieć inny niż okrągły kształt. W przypadku monet wybijanych możliwości personalizacji nie są aż tak duże.

Sprawdź również:  Monety okolicznościowe – idealne upamiętnienie publicznych wydarzeń

Wielkość i kształt monet

Monety jubileuszowe z mieć średnicę w przedziale od ok. 1,5 cm do ok. 4,5 cm. Klienci mogą zdecydować również o ich grubości, która może wynosić od 0,2 cm do 1 cm. Co ważne, choć monety są zazwyczaj okrągłe, na specjalne życzenie można wykonać je w innym kształcie – kwadratowym, trójkątnym lub innym dowolnym.

Elementy wzoru

Elementami, które mogą znaleźć się we wzorze są napisy, daty i liczby, a także grafiki – np. logotypy, wizerunki ludzi, zwierząt, budynków, pojazdów, itp.

Technika projektowania

Wzory monet jubileuszowych mogą zostać zaprojektowane w jednej z dwóch technik – 2D lub 3D. Pierwsza z nich doskonale sprawdza się w przypadku prostych, nie zawierających wielu elementów projektów. Modelowanie trójwymiarowe pozwala natomiast na stworzenie bardziej zaawansowanych wzorów bogatych w detale.

Kolory metalu oraz elementów wzoru

Monety mogą zostać pokryte jednym z trzech podstawowych kolorów – złotym, srebrnym lub brązowym w antycznym odcieniu. Dodatkowe kolory mogą natomiast zostać nałożone przy pomocy specjalnych emalii.

Sprawdź również:  Medale sportowe – wyjątkowe odznaczenie za osiągnięte wyniki

Dodatki do monet jubileuszowych

Niektóre okazje wymagają czegoś więcej, niż tylko samych monet. Ci, którzy organizują oficjalne jubileusze, firmy produkujące monety udostępniają również możliwość wybrania jednego z dodatków. Monety jubileuszowe mogą zostać zapakowane do specjalnego, plastikowego kapsla, który zabezpieczy je przed działaniem czynników zewnętrznych. W przypadkach, w których mają one zostać wręczone ważnym osobistościom mogą zostać umieszczone również w dopasowanym etui z tworzywa sztucznego lub drewna.

Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE