Monety jubileuszowe – stwórz monety z własnym wzorem!

Monety jubileuszowe – stwórz monety z własnym wzorem

Jubileusze – zwłaszcza te okrągłe i imponujące – warto obchodzić uroczyście. Okazje te w życiu firm i organizacji sprzyjają zacieśnianiu więzi i budowaniu poczucia jedności. Mogą być wykorzystywane także do budowania odpowiedniego wizerunku pokazując, że przedsiębiorstwo poradziło sobie z próbą czasu.

Przyjęcie, bankiet, wyjazd integracyjny, gala lub inne wydarzenie. Sposobów na uczczenie jubileuszu jest wiele. Czasami nie trzeba od razu sięgać po najbardziej okazałe formy obchodzenia okrągłych rocznic. W wielu przypadkach wystarczy skromna uroczystość oraz przemowa zarządu lub właściciela w jej trakcie. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie upominków, które będą upamiętniały wydarzenie. Monety jubileuszowe mogą być miłym gadżetem, który po latach przypomni minioną uroczystość, w której brali udział obdarowani.

Monety jubileuszowe – wartościowa pamiątka

Od zarania dziejów monety kojarzone są z pieniądzem. Choć w przypadku tych, produkowanych okolicznościowo nie można mówić o ich wartości pieniężnej, tak z pewnością nie można odmówić im bycia wartościową pamiątką. Przede wszystkim monety jubileuszowe mają dużą wartość sentymentalną. Produkuje się je na upamiętnienie – nierzadko – okrągłych rocznic robiących wrażenie. 30-lecie działalności firmy, 50-te urodziny czy też 500-lecie istnienia miasta – dla osób, które otrzymają stworzone z tych okazji monety, będą one wartościową pamiątką, a z biegiem lat… mogą nabrać również realnej wartości pieniężnej.

Pamiątkowe żetony wydawane w małych nakładach, coiny upamiętniające ważne jubileusze, monety wypuszczone przez dużą i rozpoznawalną markę wraz z upływem czasu, poza wartością sentymentalną mogą również nabrać wartości kolekcjonerskiej.

By tak się jednak stało, warto zadbać o odpowiedni projekt stworzony od podstaw. Otwiera to szereg możliwości, dzięki którym projekt monet będzie nie tylko dopasowany do okazji, z której jest tworzony, ale też niepowtarzalny i dający szansę na to, że gotowy produkt z biegiem lat stanie się przedmiotem kolekcjonerskim.

Sprawdź również:  Breloki reklamowe dla firm - przykłady zastosowania

Możliwości produkcyjne dla monet

Monety jubileuszowe - przykłady monet stworzonych na zamówienie

Zamawiając monety jubileuszowe  klienci mogą skorzystać z pełnej palety możliwości personalizacji projektu. Co ważne, każdy z nich tworzony jest od podstaw, na zamówienie. Do produkcji nie wykorzystuje się bowiem gotowych, wytwarzanych masowo podkładów.

Elementy, które mogą być wykonane zgodnie z wizją zamawiających są następujące:

Technologia wykonania

Zamawiany monety mogą zostać wykonane na dwa sposoby - odlewane ze stopu cynku i aluminium (ZnAl) metodą odśrodkową oraz wybijane.

Odlewanie monet charakteryzuje się większą elastycznością. Zamawiane projekty mogą być bardziej skomplikowane – m.in. być pokryte emaliami, mieć inny niż okrągły kształt. W przypadku monet wybijanych możliwości personalizacji nie są aż tak duże.

Sprawdź również:  Statuetka, mały pomnik

Wielkość i kształt monet

Monety jubileuszowe z mieć średnicę w przedziale od ok. 1,5 cm do ok. 4,5 cm. Klienci mogą zdecydować również o ich grubości, która może wynosić od 0,2 cm do 1 cm. Co ważne, choć monety są zazwyczaj okrągłe, na specjalne życzenie można wykonać je w innym kształcie – kwadratowym, trójkątnym lub innym dowolnym.

Elementy wzoru

Elementami, które mogą znaleźć się we wzorze są napisy, daty i liczby, a także grafiki – np. logotypy, wizerunki ludzi, zwierząt, budynków, pojazdów, itp.

Technika projektowania

Wzory monet jubileuszowych mogą zostać zaprojektowane w jednej z dwóch technik – 2D lub 3D. Pierwsza z nich doskonale sprawdza się w przypadku prostych, nie zawierających wielu elementów projektów. Modelowanie trójwymiarowe pozwala natomiast na stworzenie bardziej zaawansowanych wzorów bogatych w detale.

Kolory metalu oraz elementów wzoru

Monety mogą zostać pokryte jednym z trzech podstawowych kolorów – złotym, srebrnym lub brązowym w antycznym odcieniu. Dodatkowe kolory mogą natomiast zostać nałożone przy pomocy specjalnych emalii.

Sprawdź również:  Jak medale wpłynęły na rozwój dyscyplin w Polsce?

Dodatki do monet jubileuszowych

Niektóre okazje wymagają czegoś więcej, niż tylko samych monet. Ci, którzy organizują oficjalne jubileusze, firmy produkujące monety udostępniają również możliwość wybrania jednego z dodatków. Monety jubileuszowe mogą zostać zapakowane do specjalnego, plastikowego kapsla, który zabezpieczy je przed działaniem czynników zewnętrznych. W przypadkach, w których mają one zostać wręczone ważnym osobistościom mogą zostać umieszczone również w dopasowanym etui z tworzywa sztucznego lub drewna.

Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE