Monety od wieków są z nami i nie służą jedynie jako środek płatniczy, ale ich spektrum zastosowań jest szersze i dalece wykracza poza płatności.
Najpowszechniejszym zastosowaniem poza płaceniem jest w ich wypadku wartość pamiątkowa i kolekcjonerska. Wybija się również najczęściej złote lub srebrne monety bulionowe. To jeszcze inny rodzaj monet, o którym warto powiedzieć nieco więcej.
Monety bulionowe inaczej nazywane monetami lokacyjnymi służą przede wszystkim do bezpiecznego lokowania kapitału i inwestowania. Te monety wybijane są z maksymalnie czystego kruszcu, aby nie pomniejszać jego wartości, a jego właściciele znacznie bardziej skłonni będą do ich ewentualnego przetopu. W rzeczywistości to jednak dzieje się rzadziej, ponieważ monety bulionowe również zwykle posiadają ciekawy wzór, styl i są estetyczne.
Dzięki temu w pewnym sensie stają się również monetami pamiątkowymi czy okolicznościowymi, ale o znacznie większej wartości surowcowej. Pożądane są przede wszystkim przez inwestorów, w znacznie mniejszym stopniu przez kolekcjonerów.
Warto również wspomnieć o jedynej oficjalnej monecie bulionowej wybijanej w Polsce. Moneta „Orzeł bielik” tworzona jest ze złota o próbie 999,9. Wybijana jest od 1995 roku. Zakupić ją możemy w cenach od około 880 do 6 600 zł w zależności od wybranego nominału i masy monety.
W przypadku monet okolicznościowych stosuje się zwykle mieszanki materiałów, a nie kruszec najwyższej próby. To sprawia, że od strony surowcowej czy materiałowej, monety pamiątkowe na starcie mają mniejszą wartość. I to znacznie mniejszą. Często jest to wartość wręcz bliska zeru, ale w rzeczywistości są takie monety, które posiadają olbrzymią wartość, która kształtowana jest za pomocą rynku. Na zasadach popytu i podaży ceny są płynne i ustalają się „same”. Są monety kolekcjonerskie, których pasjonaci poszukują na całym świecie, a są również takie, które kupić możemy za kilka złotych.
Oprócz kwestii takich jak wiek monety czy też jej miejsce pochodzenia, wpływ na finalną cenę ma również kwestia jakości wykonania. Jeżeli estetyka jest na wysokim poziomie, możemy liczyć się z dużo wyższą ceną. W przypadku, kiedy materiał jest znacznie tańszy, to właśnie estetyka wychodzi na pierwszy plan i dla wielu pasjonatów będzie ona miała kluczowe znaczenie przy finalnym ustaleniu ceny za dany egzemplarz.
Dodatkowo na wartość monety poza walorami estetycznymi wpływają także sposób wykonania oraz nakład. To właśnie te czynniki kształtują ostatecznie wartość danej monety. Są takie monety pamiątkowe, które wybito bardzo dawno temu, w minimalnym nakładzie, stosując do tego rzadkie lub dawne techniki produkcji. To właśnie one często stają się na rynku numizmatycznym białymi krukami, poszukiwanymi przez wielu pasjonatów. Najcenniejszymi są oczywiście monety złote, ale na rynku nie brakuje tych wykonanych z wielu innych kruszców, które również są bardzo cenne.
Również Narodowy Bank Polski od bardzo dawna cyklicznie emituje serie monet okolicznościowych i pamiątkowych w celu upamiętnienia podniosłych wydarzeń, a czasami uhonorowania tym sposobem zasłużonych ludzi dla naszej ojczyzny. Przykładem najbardziej znanym nawet zupełnym laikom są popularne dwuzłotówki w limitowanych edycjach, które służą również jako nominał płatniczy. Co ciekawe zgodnie z przewidywaniami nawet „dwuzłotówki” stały się znacznie więcej warte po zaledwie kilku latach od ich emisji.
NBP wydaje całymi seriami monety, które są uznawane za bardzo dobry przykład ciekawej estetyki i wykonane są z dbałością o wszystkie szczegóły. Stosowany stop surowców również zwykle jest bardzo jakościowy i to właśnie z tych powodów monety te są niezwykle pożądane przez kolekcjonerów w kraju. Przykład dwuzłotówek dobitnie pokazuje, że inwestowanie w nawet popularne serie monet ma sens i wiele osób tak właśnie robi.
Pierwszą monetą wydaną przez nasz Narodowy Bank była dwuzłotówka upamiętniająca wydarzenia w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wydana została w 1995 roku. Jeszcze w tym samym roku pojawiło się wiele naprawdę fantastycznie wykonanych monet, jak chociażby srebrnych 20 zł z wizerunkiem Mikołaja Kopernika i złota moneta stuzłotowa z Chopinem w nakładzie zaledwie 500 sztuk.
Emisja z 2019 roku to natomiast kilka ciekawych propozycji w kształcie prostokąta, a nie zwyczajowego okręgu. 100 lecie flagi państwowej czy też 450 rocznica Unii Lubelskiej to wydarzenia, które zostały między innymi upamiętnione emisją monet. Pamiętano także o wybitnych postaciach takich jak aktorka Helena Modrzejewska, której wizerunek znalazł się na jednej z monet pamiątkowych z tego roku. Kolejne lata to również edycje limitowanych serii monet pamiątkowych, które z pewnością znajdą uznanie w oczach miłośników numizmatyki.
Gdyby na to pytanie przecząco odpowiadali ludzie przed dziesiątkami, czasami setkami lat, nie moglibyśmy dziś podziwiać wielu wspaniałych okazów numizmatycznych, a więc odpowiedź wydaje się jasna. Oczywiście warto nadal wybijać monety okolicznościowe, zwłaszcza że stanowią one zarówno za naszego życia element pełen stylu i elegancji, a w późniejszym czasie mogą stać się elementem drogich kolekcji i obiektem pożądania wielu kolekcjonerów.
Tak naprawdę po wybiciu monety, jej przyszłość oraz to jaką będzie miała wartość nie jest już do przeliczenia. Jeżeli zatem prowadzimy firmę, jesteśmy działaczami dużej organizacji czy też pracujemy w dowolnej strukturze, w której takie monety mogłyby się sprawdzić, ich wybicie ma jak najbardziej sens. Wyobraźmy sobie sytuację, w której na przykład członek naszej organizacji dokonuje przełomowego odkrycia lub osiągnięcia w skali światowej. W takiej sytuacji wszystko co z naszą organizacją lub firmą związane natychmiast zwiększa swoją cenę i wartość. Wtedy również wybita moneta nabierze wartości
Monety pamiątkowe warto wybijać dla swojej firmy czy też organizacji, w której działamy chociażby w celu upamiętnienia ważnych rocznic czy wydarzeń. Takie monety będą świetną pamiątką dla wszystkich członków organizacji lub pracowników firmy, a dodatkowo być może w przyszłości nabiorą określonej wartości.
Wartość sentymentalna takich monet jest naprawdę bardzo duża i często zdobią one domy osób, którym je podarujemy przez długie lata. I zdecydowanie to właśnie wartość sentymentalna w ich wypadku jest najważniejsza i nią powinniśmy się kierować chociażby przy zakupie.