Trójwymiarowe statuetki to elegancka nagroda. Sprawdzi się zarówno jako trofeum wręczane na zawodach sportowych, jak i wyróżnienie przyznawane za zasługi w innych dziedzinach.
Uniwersalność zastosowania, wysoka jakość, możliwość umieszczenia różnych informacji i grafik – te cechy sprawiają, że metalowe statuetki 3D wybierane są przez organizatorów różnorakich wydarzeń. Wręcza się je podczas uroczystych gal, konkursów naukowych, plebiscytów i zawodów sportowych – a to tylko kilka przykładowych okazji. Tak naprawdę, eleganckie statuetki sprawdzą się w każdej sytuacji, w której chcielibyśmy w jakiś sposób uhonorować zasługujące na to osoby.
Warto zadbać o to, żeby producent, u którego zamawiamy statuetki gwarantował, że wszystkie projekty wykonywane są od podstaw, zgodnie z przedstawioną przez klienta wizją lub na podstawie przesłanych materiałów – tekstów, dat, liczb i grafik. Jakie możliwości daje produkcja od podstaw? Poniżej przedstawiamy wszystkie informacje, o których warto wiedzieć przed złożeniem zamówienia u producenta odlewów.
Wszystkie produkowane na zamówienie statuetki stanowią jednolity, metalowy odlew mocowany do kamiennego cokołu. Wysokość i szerokość odlewu może mieć maksymalnie ok. 12 cm, a grubość od 0,4 cm do 1 cm. Pomimo ograniczonych wymiarów, klienci mogą liczyć na szereg możliwości personalizacji, dzięki którym wzór statuetki można w pełni dopasować do wymagań i okazji, w trakcie których będą wręczane.
Podstawowym elementem wpływającym na postrzeganie statuetki jest jej wzór. Ważna jest gwarancja, że wszystkie projekty tworzone są na zamówienie, zgodnie z wymaganiami klienta. Daje to pewność, że zrealizowany projekt będzie unikalny.
Produkcja statuetek 3D na zamówienie umożliwia umieszczenie we wzorze różnego rodzaju informacji – tekstów, liczb i dat. Poza podstawowymi danymi, projekt może zawierać różne, przesłane przez klienta grafiki – logotypy, zdjęcia lub szkice.
W zależności od elementów, które mają znaleźć się na wzorze, różnić może się również kształt statuetki. Kontur odlewu może przyjąć podstawową formę koła, trójkąta, kwadratu. Może być także nieregularny, oparty np. na kształcie dominującej w projekcie grafice.
Wzory tworzone przy użyciu techniki 3D pozwalają uchwycić na odlewie bardzo dużo drobnych detali, które wpływają na wygląd gotowego produktu. Korzystając z programów używanych na co dzień np. w branży gier komputerowych, graficy w odlewniach modelują trójwymiarowe wzory zawierające wszystkie wymagane przez zlecającego elementy.
Statuetki 3D mogą zostać wykonane w jednym z podstawowych kolorów – złotym, srebrnym lub brązowym – w antycznym odcieniu. Postarzany kolor ułatwia podkreślenie wszystkich detali i uwidacznia stworzony wzór.
Na specjalne życzenie klientów statuetki mogą zostać pomalowane. W takim przypadku, poza podstawowym kolorem metalu projekt uwzględnia inne, które nakładane są przy użyciu specjalnych, wytrzymałych emalii. Dodatkowe kolory nakładane są ręcznie w celu zapewnienia jak największej dokładności i jakości wykonania.
Wszystkie statuetki powinny być mocowane są do ciężkiego, kamiennego cokołu. Stabilizuje on projekt, dodaje mu dostojności i ładnie komponuje się z antycznymi kolorami odlewów. Klienci odlewni mają do wyboru najczęściej dwa kolory podstaw z naturalnego kamienia – szaro-biały oraz czarny. Wymiary standardowego cokołu to 7,5 cm x 7,5 cm x 3 cm.
Gotowe statuetki mogą zostać poddane procesowi grawerowania na dwa sposoby.
Pierwsza, najczęściej wybierana forma to grawerowane tabliczki z tworzywa sztucznego w kolorze złotym, srebrnym lub brązowym. Można na nich umieścić dedykację, okazję, z której wręczano statuetki, imię i nazwisko obdarowanej osoby, i inne informacje. Wygrawerowana tabliczka doklejana jest do cokołu statuetki.
Druga opcja to grawerowanie bezpośrednio na odlewie. To rozwiązanie wybierane jest jednak rzadziej z uwagi na to, że powierzchnia na której ma zostać umieszczony grawerunek musi być płaska. Uwzględnienie jej w projekcie może znacząco wpłynąć na estetykę statuetki. Grawerowanie na odlewie używane jest najczęściej do umieszczania prostych informacji – np. numeracji.