Chcąc zaimponować gościom, partnerom biznesowym lub innym ważnym osobistościom nie można pójść na łatwiznę. Standardowe upominki przygotowane do wręczenia nie wywołają odpowiedniego efektu. Jeśli więc nie one, to co?
Jednym z przedmiotów, które wzbudzą podziw obdarowanych mogą być własne monety okolicznościowe.
Monety, to środek płatniczy, z którym do czynienia mamy każdego dnia. Istnieją również takie, których wartość pomimo wybitego na nich nominału jest zdecydowanie większa, np. specjalne, limitowane serie monet okolicznościowych NBP. Polacy coraz chętniej sięgają także po złote monety lub te wykonane ze srebra – czyli takie, w których wartość wyznacza użyty do ich produkcji kruszec, a nie nominał.
Wspomniane wcześniej monety okolicznościowe tylko nawiązują do tych funkcjonujących jako środek płatniczy. W odróżnieniu do swoich oficjalnych odpowiedników emitowanie takich monet nie jest ściśle uwarunkowane i zastrzeżone tylko dla narodowych banków (jak NBP w przypadku Polski), ale stworzyć może je każdy. I choć nie są one środkiem płatniczym, to zdecydowanie mają wartość.
Czy własne monety okolicznościowe mają wartość? Zdecydowanie. Jedną z nich jest wartość pamiątkowa, drugą natomiast sentymentalna. Jako pamiątka, taka moneta przez długie lata przypominać będzie wydarzenie przy okazji, którego ją otrzymaliśmy. Jej wartość sentymentalna to natomiast możliwość odtworzenia wszystkich uczuć, które nam przy tej okazji towarzyszyły.
Jeżeli chodzi o cenę, to w odróżnieniu od monet ze szlachetnych kruszców lub tych, które funkcjonują jako środek płatniczy początkowo może być niewielka. Dojść może jednak do sytuacji, w których – np. wydana przez klub sportowy, firmę, czy inną organizację moneta z uwagi na swój niski nakład, walory estetyczne i wspomnianą wcześniej wartość pamiątkową i sentymentalną stanie się przedmiotem pożądania kolekcjonerów. W takich sytuacjach cena z pewnością powędruje w górę.
Monety okolicznościowe na zamówienie, które znajdują się w ofercie producentów odlewów sprawdzą się przy wielu okazjach. Do najczęstszych należą m. in. różnego rodzaju uroczystości rocznicowe organizowane na szczeblu samorządowym lub państwowym. Trafiają one także do uczestników wydarzeń religijnych – np. jako pamiątka uczestniczenia w zjeździe lub pielgrzymce.
Na własne monety okolicznościowe decydują się również kluby sportowe, które wykorzystują je jako gadżet dla swoich kibiców. Produkowane na zamówienie monety trafić mogą bowiem do normalnej sprzedaży właśnie jako pamiątka. Fakt ten wykorzystują również muzea, parki narodowe i inne podmioty, które monety okolicznościowe mają w ofercie prowadzonych przez siebie sklepów z pamiątkami.
Odmienna kategoria to monety okolicznościowe dla firm. W ich przypadku wyróżniają się dwa trendy. Jeden z nich to monety upamiętniające ważne wydarzenia z życia firmy – rocznicę funkcjonowania, zasłużonych pracowników, punkty zwrotne, itp. Drugi to natomiast firmowe żetony, które pracownicy mogą wymieniać np. na posiłek lub napoje podczas imprez integracyjnych, czy pikników rodzinnych.
Ilość okazji, przy których monety okolicznościowe sprawdzą się jako wartościowa i prestiżowa pamiątka jest wiele. Nie mniejsza jest również możliwość personalizacji takich monet.
Producenci monet wszystkie projekty realizują od podstaw, na zamówienie. Klienci mogą decydować o wielkości zamawianych monet, kolorze metalu, jak i kolorach emalii, którymi mogą być pokryte jej elementy. Mogą oni zdecydować również o wszystkich tekstach, datach, czy też innych napisach, które mają znaleźć się na wzorze. Sam projekt może być wykonany w technice 2D lub 3D i poza wspomnianymi powyżej informacjami zawierać dodatkowe elementy graficzne, jak logo, wizerunki postaci lub zwierząt, itp.
Klientom, którym zależy na podniosłym charakterze pamiątki oferowana jest również możliwość zapakowania monet w specjalne plastikowe kapsuły lub dopasowane etui.