Grawerowanie - kiedy warto grawerować produkty?

Jedną z charakterystycznych cech wszystkich produktów na zamówienie jest możliwość ich dalszego grawerowania. Grawerowanie możliwe jest dzięki wykonaniu odlewów z metalu, na którym można nanieść wymagane informacje. Czy jednak grawerować trzeba zawsze? W dzisiejszym tekście wyjaśnimy kiedy i jakie produkty warto poddać temu procesowi.

Grawerowanie odbywa się przy użyciu silnych laserów, które nanoszą na kawałek metalu lub drewna wymagane informacje. Wypalają one górną warstwę powierzchni pozostawiając ciemniejszą przestrzeń tworzącą wzór lub tekst. Grawerunki nanoszone mogą być na płaskie elementy odlewów. Czasami zdarza nam się też nanosić grawer na powierzchnie zakrzywione, jednak nie jest to częstą praktyką.

Do czego właściwie służy grawerowanie?

Grawerowanie pozwala nanieść na odlew dodatkowe informacje w formie tekstu, liczb lub grafiki. Usługa najczęściej przewidziana jest dla klientów, którzy zdecydowali się powierzyć wybranej firmie produkcję odlewów. Dzięki grawerowaniu na medalach sportowych mogą znaleźć się wyniki zawodników oraz ich imiona. Grawerowanie pozwala też ponumerować medale okolicznościowe. Tabliczki z wygrawerowanymi dedykacjami mogą być umieszczane na cokole zamawianych statuetek. Informacje mogą być również nanoszone bezpośrednio na drewniane etui, w którym znajduje się pamiątkowy medal, odznaczenie, brelok lub inny produkt z naszej oferty. Dzięki grawerowaniu można dodatkowo spersonalizować wykonane na zamówienie produkty.

Sprawdź również:  Statuetki 3D - co musisz wiedzieć przed zamówieniem statuetek?

Kiedy nie warto grawerować?

Wielu klientów przyzwyczajonych jest do rozwiązań oferowanych przez dostawców gadżetów. Ograniczają się one do personalizacji gotowych, produkowanych masowo podkładów za pomocą grawerowania. W ten sposób powstają niczym nie wyróżniające się breloczki, piny, medale sportowe i okolicznościowe, a nawet statuetki. Na szczęście korzystając z usług bezpośrednich producentów, klienci mają zdecydowanie większe możliwości i wiele informacji po prostu nie warto grawerować. Jeśli nie grawer, to co?

Produkcja odlewów na zamówienie pozwala  wpływać na projekt w zdecydowanie szerszym zakresie. Wzór odlewu tworzony jest na zamówienie i może uwzględniać wiele elementów, na których zależy zlecającym. Nazwę firmy lub wydarzenia zamiast wygrawerować można po prostu uwzględnić w projekcie odlewu. To samo tyczy się logotypów i innych informacji – dat, adresów, numerów telefonu… Wszystkie te elementy będą robiły o wiele lepsze wrażenie odlane z metalu, a nie tylko naniesione na niego za pomocą lasera. W większości przypadków nie warto więc grawerować produktów, które dla Państwa realizujemy. Są jednak od tego pewne wyjątki…

Grawerowanie – kiedy warto?

Większość przypadków, w których grawerowanie to dobry wybór pojawiło się już na początku tekstu. Warto jednak dokładnie wyjaśnić tę kwestię, żeby nie pozostawić żadnych niedomówień. Kiedy zalecane jest grawerowanie zamiast uwzględnienia informacji w odlewie? Poniżej przykłady takich sytuacji.

Wielu uczestników wydarzenia

Grawerowanie to rozwiązanie dla organizatorów wydarzeń, w których udział bierze wielu uczestników i każdy z nich ma otrzymać imienną pamiątkę. Przykładem takich produktów są np. statuetki z dedykacjami i pamiątkowe medale. W sytuacji, w której takie informacje mają pojawić się na produkcie zdecydowanie lepiej je wygrawerować, aniżeli przygotowywać oddzielne matryce odlewów dla każdego z osobna. Grawerowanie jest rozwiązaniem o wiele szybszym i mniej kosztownym.

Sprawdź również:  Medale polskich skoczków - historia pełna sukcesów

Zawody biegowe

Grawerowanie medali sportowych - przykłady medali sportowych z grawerunkiem

Szczególnym rodzajem informacji, które warto grawerować są czasy zawodników biorących udział w biegach. Grawerowanie medali na zawodach sportowych to jedna z usług, która kierowana jest do organizatorów zawodów. Medal, na którym znajdzie się czas uzyskany przez zawodnika to dla niego świetna pamiątka, a dla organizatora zawodów dodatkowy element zwiększający ich atrakcyjność.

Zwiększenie postrzeganej wartości produktu

Pamiątkowe odlewy takie jak medale okolicznościowe, monety, ordery i statuetki bardzo często rozdawane są na uroczystych wydarzeniach. Trafiają one do ważnych osobistości wobec czego warto zadbać o to, żeby ich postrzegana wartość była jeszcze większa. Jednym ze sposobów, który może w tym pomóc jest ich numeracja. Wygrawerowanie na odlewie numeru seryjnego to znak dla obdarowanych, że pamiątka, która do nich trafiła ma ograniczony nakład, a jej posiadaczy nie jest wielu.

Uzupełnienie projektu

Ostatnim z przykładów, w którym grawerowanie jest dobrym rozwiązaniem jest sytuacja, w której ma ono stanowić uzupełnienie projektu. Personalizacji za pomocą lasera poddawany jest nie sam produkt, a jego opakowanie. Wygrawerowane wieko pudełka wraz z ukrytym w środku odlewem na zamówienie może stanowić spójny projekt. W drewnianym etui najczęściej umieszczane są pamiątkowe medale, ordery i odznaczenia. Zdarza się również, że do środka trafiają breloczki, monety i pinsy.

Grawerować, czy nie grawerować – oto jest pytanie

Jeżeli poszukujesz odlewów na zamówienie i zastanawiasz się, czy informacje powinny znaleźć się na projekcie, czy też zostać wygrawerowane, nie obawiaj się skontaktować z wybranym producentem odlewów na zamówienie.  Napisz do niego wiadomość za pomocą formularza dostępnego na stronie i poczekaj na kontakt ze strony pracowników, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, które w pełni spełni Twoje wymagania.

W większości przypadków grawerowanie nie będzie jednak potrzebne, a wszystkie informacje będą mogły zostać uwzględnione w projekcie odlewu. W pozostałych sytuacjach wiedza o chęci naniesienia dodatkowych danych za pomocą lasera pomoże przygotować projekt z uwzględnieniem potrzebnego do tego miejsca.

Sprawdź również:  Przypinki reklamowe - subtelna reklama dla firm
Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE