Medale sportowe – wyjątkowe odznaczenie za osiągnięte wyniki

Medal jest dla sportowca swoistym trofeum, nagrodą za poniesiony trud i formą docenienia jego wysiłków i umiejętności. Właśnie dlatego żadne zawody bez medali nie mogą się odbyć, a wygląd i jakość medali stają się zagadnieniami priorytetowymi dla organizatorów imprez sportowych.

Medale sportowe – cechy charakterystyczne

Choć medale sportowe z poszczególnych zawodów i imprez różnią się znacznie między sobą, istnieje kilka cech wspólnych, takich, które są niepisanymi obowiązkowymi elementami.

Tym, co powinien zawierać każdy medal sportowy, jest nazwa wydarzenia sportowego oraz nazwa lub miejsce tego wydarzenia. Zwykle powinna być zamieszczona także data zawodów, no i oczywiście logo wydarzenia, bądź instytucji, która je organizuje. Medale dla sportowców odróżniają się od innych medali okolicznościowych tym, że są przystosowane do przewleczenia przez ozdobną szarfę i zawieszenia na szyi sportowca. Uroczystość wręczenia medali jest gwoździem programu każdej szanującej się imprezy sportowej.

Sprawdź również:  Branding – jak zbudować świadomość marki?

Medal dla sportowca – skąd go wziąć?

Organizatorzy zawodów sportowych często mają problem ze znalezieniem przedsiębiorstwa, które wykona odpowiednie medale na zawody. Trzeba znaleźć firmę, której zakres usług odpowiada naszym ściśle sprecyzowanym potrzebom. Jeśli mamy gotowy projekt medali, wystarczy znaleźć wykonawcę, który wcieli nasz pomysł w życie, zwykle jednak organizatorzy zawodów sportowych nie znają się na projektowaniu odznaczeń – wtedy trzeba znaleźć przedsiębiorstwo, dysponujące własnymi projektantami, które jest zdolne przygotować projekt, zgodny z naszymi pomysłami i prośbami. Jeżeli zależy nam na tym, by medale na zamówienie mogły zawierać elementy kolorowe, powinniśmy zwrócić uwagę również na taką możliwość, zanim zawrzemy umowę z wykonawcą.

Sprawdź również:  Medale okolicznościowe – niebanalne kolekcjonerstwo

Medale sportowe – cenne wyróżnienie

Żaden organizator imprezy sportowej nie może zapominać o tym, że medale sportowe są pewnego rodzaju odznaczeniem, specyficzną formą nagrody i wyróżnienia i – w związku z tym – nie mogą być wykonane niedbale, z kiepskiej jakości materiałów. Medal sportowy ma dla zawodnika stanowić dodatkową motywację do działania, ma wzmocnić Jego chęć rywalizacji i sprawić, by zapragnął wywalczyć to trofeum do swojej kolekcji. Najpiękniejsze medale sportowe nierzadko stają się głównym wabikiem dla uczestników, decydujących się na udział w mniej znanych zawodach sportowych. Warto wykorzystać tę formę reklamy i dlatego też nie należy wybierać rozwiązań najtańszych i wątpliwej jakości. Medal ma być wykonany perfekcyjnie i stanowić rzeczywiste wyróżnienie i uhonorowanie dla tego, kto go zdobędzie.

Sprawdź również:  Gadżet firmowy z metalu - jak wybrać odpowiedni?

Na każdą uroczystość sportową

W medalach sportowych jedną z największych zalet dla organizatorów jest to, że pasują one na wydarzenie sportowe każdego rodzaju. Świetnie sprawdzają się medale w sportach indywidualnych, ale pasują także na nagrodę w sportach zespołowych. Koszykówka, siatkówka, łyżwiarstwo, piłka nożna, taniec, biegi i wiele, wiele innych zawodów to okoliczności, w których medali sportowych nie powinno zabraknąć. Są one przydatne zwłaszcza w rozgrywkach sportowych niższego rzędu, gdy organizator chce jakoś wyróżnić zwycięzców, ale nie chce nabywać kosztownych pucharów i statuetek, które nawet mogłyby wyglądać na upominki zbyt wyszukane, jak na lokalne rozgrywki.

Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE