Produkcja medali. Jak powstają medale?

Produkcja medali. Jak powstają medale?

Jak wygląda produkcja medali w naszej odlewni? Wszystko zaczyna się od pomysłu, z którym zgłaszają się do nas klienci. Po ustaleniu jego szczegółów rozpoczynamy produkcję, a gotowe odlewy docierają do nich nawet w 14 dni!  W dalszej części wpisu przybliżymy ten proces.

Produkcja medali sportowych i okolicznościowych to jeden z głównych obszarów działalności odlewni. W ofertach znaleźć można zarówno medale na zawody sportowe i pozostałe uroczystości, jak i inne odlewy z metalu: pinsy, breloczki, nieśmiertelniki, pamiątkowe monety, statuetki czy też ordery i odznaczenia.  Ważny jest nowoczesny park maszynowy i zgrany, doświadczony zespół pozwala nam szybko realizować zamówienia. Jak powstają medale?

Na początku był… pomysł

Żaden medal ani inny odlew nie powstanie bez początkowej wizji klienta. Swoje pomysły, projekty i pytania można zazwyczaj przesłać za pomocą specjalnego formularza wyceny dostępnego na stronie lub poprzez inną wybraną przez siebie formę – np. wiadomość e-mail.

Pracownicy, którzy skontaktują się w odpowiedzi na przesłane zapytanie pomogą ustalić wszystkie szczegóły, które umożliwią przejście dalej. Doradzą odpowiednią technikę wykonania projektu – 2D lub 3D, zasugerują grubość oraz wielkość, a także zbiorą wszystkie informacje, dzięki którym będziemy w stanie przygotować wzór.

Na podstawie zamysłu klienta, opisu projektu oraz dostarczonych materiałów doświadczony dział graficzny przygotuje propozycję wzoru. Darmowa wizualizacja wykonywana dla każdego zdecydowanego podjąć współpracę z taką firmą, ułatwia wyobrażenie sobie gotowego odlewu. Produkcja medali powinna rozpocząć się bowiem dopiero wtedy, gdy wizualizacja projektu w pełni spełnia wymagania zlecającego.

Gdy propozycja projektu zostaje zaakceptowana, przygotowywana jest matryca odlewniczą – w zależność od nakładu – umożliwiającą produkcję metodą odśrodkową lub wysokociśnieniową. To na jej podstawie powstaną końcowe produkty.

 

Projektowanie medali na zamówienie - jak wygląda produkcja medali

Sprawdź również:  Jak znaleźć medale okolicznościowe, które będą piękne i trwałe?

Produkcja medali z matrycy

Wykonana matryca umożliwia odlanie właściwych produktów. Ich droga nie kończy się jednak na tym etapie. Surowe odlewy są obrabiane, czyszczone oraz suszone, dzięki czemu będzie można nadać im jeden z wybranych kolorów. Paleta obejmuje zazwyczaj kilka metalicznych kolorów, ale do najczęściej wybieranych należy kolor złoty, srebrny lub brązowy w antycznym odcieniu.

Medale poddane koloryzacji trafiają następnie do ręcznej obróbki. Na tym etapie, używając różnych maszyn są szczotkowane i polerowane, a to wydobywa z nich rysunek medalu. Wypukłe elementy wzoru dzięki temu procesowi delikatnie się błyszczą. W zagłębieniach pozostaje natomiast odrobina ciemniejszej patyny. Dzięki temu zabiegowi grafiki umieszczone na projekcie stają się wyraziste, a napisy i liczby czytelne. Medale zaczynają przypominać wzór, który klient miał okazję zobaczyć na przygotowanej wcześniej wizualizacji.

Ostatnie szlify

Choć odlewy są już obrobione, pokryte kolorem oraz wypolerowane, produkcja medali jeszcze się nie zakończyła. Przygotowane krążki trafiają następnie do lakierni, gdzie pokrywane są cienką warstwą przezroczystego lakieru. Dzięki temu powierzchnia odlewu zostaje dodatkowo utwardzona i zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych – np. wilgoci.

Sprawdź również:  Pin do marynarki - elegancki sposób na promocję firmy

Ręczne malowanie medali

Choć medale oraz inne odlewy po lakierowaniu są praktycznie gotowe do wysyłki, w niektórych przypadkach przechodzą przez jeszcze jeden, dodatkowy etap. Na specjalne życzenie klientów, projekt wzoru może uwzględniać dodatkowe kolory.

Nakładane są one ręcznie przy użyciu specjalnych emalii. Płynne farby w wybranych kolorach trafiają w odpowiednie obszary medalu uwzględnione w projekcie. Po pokolorowaniu wzoru medal umieszczany jest w piecu. Pod wpływem temperatury emalia wysycha i twardnieje tworząc odporną warstwę.

Produkcja medali sportowych – ostatni etap procesu

 

Zabezpieczone warstwą lakieru oraz – gdy uwzględniono to w projekcie – pomalowane medale są niemal gotowe do wysyłki.

W przypadku medali sportowych pozostało jeszcze przyszyć do nich szarfę. Medale na zawody sportowe mogą zawisnąć na standardowej wstążce w wybranym kolorze lub szarfie stworzonej na zamówienie. Możliwości są szerokie – znaleźć się na niej mogą zarówno grafiki, np. logotypy sponsorów, jak i liczby oraz napisy.

Wybrana szarfa przeszywana jest przez ucho medalu w taki sposób, by ten nie przesuwał się wzdłuż, a po zawieszeniu dobrze prezentował się na szyi jego zdobywcy.

Sprawdź również:  Nagradzać czy karać dziecko - co mówią badania?

Opcje pakowania dla pozostałych odlewów

W przypadku medali okolicznościowych oraz pozostałych odlewów można skorzystać z jednej z dostępnych opcji pakowania. Gotowe do wysyłki odlewy mogą zostać umieszczone w ozdobnym etui, które dodatkowo je zabezpieczą. Przypinki i breloczki mogą być przymocowane również do zadrukowanego kartonika stworzonego na zamówienie.

Przygotowanie do wysyłki

Ostatni etap produkcji medali to ich przygotowanie do wysyłki. Gotowe odlewy zostają przeliczone, zabezpieczone i umieszczone w opakowaniu zbiorczym, w którym zostaną wysłane do klienta. Gdy tylko wyruszą w drogę, otrzymuje on wiadomość e-mail z linkiem umożliwiającym śledzenie przesyłki.

Krakowski Historyk
© Copyright TEST WIEDZY O KRAKOWIE